PRZYCZYNY CHOREJ WĄTROBY

Wątroba chora lub uszkodzona może być generalnie z następujących przyczyn:

  • genetycznych, autoimmunologicznych,
  • złe odżywiane,
  • stosowanie używek i leków,
  • w wyniku zewnętrznych czynników.

PRZYCZYNY GENETYCZNE

Po pierwsze przyczyny chorej wątroby mogą mieć podłoże genetyczne. Niektóre uszkodzenia i choroby wątroby charakteryzują się znamionami w złym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Może być, że organizm sam siebie atakuje, swoje komórki. Mowa tu teraz oczywiście o komórkach wątroby. Zdarza się to jednak rzadko.

ZŁE ODŻYWIANIE

Niektóre leki mogą powodować uszkodzenie wątroby.

Jedną z najczęstszych przyczyn chorej wątroby jest po prostu złe odżywianie. Nie dbamy o to co jemy i powoli zatruwamy siebie i naszą wątrobę. Wątroba nie nadąża oczyszczać organizmu, jest przeciążona, w wyniku czego może dojść do jej uszkodzenia bądź różnych chorób. Najczęściej uszkodzenia wątroby powodują ciężkostrawne posiłki, tłuste, pełne kalorii, dodatkowo jedzone w pośpiechu i stresie.

Trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że połykanie dużych kawałków jedzenia również wpływa na większe obciążenie wątroby.

UŻYWKI I LEKI MOGĄ USZKODZIĆ WĄTROBĘ

W przypadku używek jest to dosyć oczywiste, że zatruwają one wątrobę. Tu szczególnie należy wymienić alkohol, gdyż w nadmiarze może on prowadzić do poważnych uszkodzeń wątroby. Także lekkie używki mogą szkodzić wątrobie. Dla wątroby mocno toksyczne są także narkotyki – zwłaszcza podawane doustnie.

Należy także zwrócić uwagę na stosowane leki. Także te bez recepty. Wiele leków stosowanych w długim okresie może wywoływać silne działania niszczące wątrobę. Na szczególną uwagę należy zwrócić uwagę w przypadku leków, które w działaniach niepożądanych mają wymienione działanie hepatotoksyczne (działanie toksyczne na wątrobę).

PRZYCZYNĄ CHOREJ WĄTROBY MOŻE BYĆ ZARAŻENIE SIĘ WIRUSEM

Wśród czynników zewnętrznych, które mogą spowodować uszkodzenie wątroby należy zaliczyć zarażenie się wirusami, wywołującymi choroby wątroby. Mowa tu przede wszystkich o wirusowym zapaleniu wątroby. Niestety tą chorobą można się zarazić – np. przez strzykawkę.