POŁOŻENIE I BUDOWA WĄTROBY

POŁOŻENIE I BUDOWA WĄTROBY

Wątroba jest największym gruczołem ludzkiego organizmu. Jest niezwykle ukrwiona oraz pełni znaczącą rolę w organizmie – oczyszczania go z toksyn.

LOKALIZACJA WĄTROBY

Wątroba u ludzi znajduje się pod przeponą. Jej większa część znajduje się pod prawym podżebrzu. Spora część znajduje się także w nadbrzuszu oraz część pod lewym podżebrzem. Wątroba sięga aż do linii sutków.

Wątroba owcy: 1 – płat prawy, 2 – płat lewy, 3 – płat ogoniasty, 4 – płat czworoboczny, 5 – tętnica wątrobowa i żyła wrotna, 6 – wątrobowe węzły chłonne, 7 – pęcherzyk żółciowy.U dorosłego człowieka wątroba przykryta jest w całości prawym łukiem żebrowym. U dzieci i noworodków wystaje poza łuk żebrowy. Wątrobę od góry otacza przepona, a od spodu jelita oraz żołądek.

BUDOWA WĄTROBY

Głównym składnikiem budulcowym wątroby są komórki wątrobowe zwane hepatocytami. Ułożone są one w struktury nazywane płacikami wątrobowymi – te są oplecione naczyniami krwionośnymi i przewodami żółciowymi. Tak w skrócie wygląda budowa komórkowa wątroby.

Według tradycyjnego podziału wątroby można ją podzielić na:

  • płat prawy (największy płat),
  • płat lewy,
  • płat czworoboczny,
  • płat ogoniasty.

Jednakże patrząc z anatomicznego punktu widzenia wątroba podzielona jest na 8 segmentów. Segmenty te są od siebie oddzielone, co jest istotne przykładowo w chirurgii (można usunąć jeden segment bez szkody dla innych części wątroby). Segmenty mają oddzielne układy naczyń i przewodów żółciowych.  Podstawową jednostką anatomiczną wątroby jest zrazik. Całość wątroby pokryta jest błoną surowiczą.

UNACZYNIENIE WĄTROBY

Krew do wątroby trafia z dwóch źródeł: przez żyłę wrotną i tętnicę wątrobową.  Z żyły wrotnej płynie tzw. krew czynnościowa, bogata w składniki mineralne i odżywcze, płynąca głównie z jelit. Z kolei przez tętnicę wątrobową płynie tzw. krew odżywcza, bogata w tlen. Jednakże większość krwi płynie z żyły wrotnej i to z niej najwięcej tlenu dostarczane jest wątrobie. Naczynia te penetrują wątrobę, dzieląc się na coraz mniejsze naczynia.

Krew z wątroby odprowadzana jest przez żyły wątrobowe, które wpadają do żyły głównej dolnej.