PŁUKANIE WĄTROBY – OCZYSZCZANIE WĄTROBY

Jednym z najlepszych sposobów na poprawę swojego zdrowia oraz poprawę pracy wątroby jest płukanie wątroby.  Jest to metoda oczyszczająca wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy z kamieni żółciowych.

Całość czasu jaki potrzebny jest na płukanie wątroby wynosi 8 dni (w tym 6 dni przygotowania do płukania). Poniżej przedstawiono jak należy płukać wątrobę – należy ściśle przestrzegać proporcji składników oraz godzin.

POTRZEBNE PRODUKTY

Do całego procesu płukania wątroby i woreczka żółciowego potrzebne są następujące składniki:

  • sok jabłkowy – musi to być sok jabłkowy, a nie napój jabłko podobny (6 litrów),
  • sól gorzka (inaczej siarczan magnezu, sól angielska lub sól z Epsom) – 4 łyżki stołowe rozpuszczone w 3 szklankach wody (750 ml),
  • oliwa z oliwek – pół szklanki (125 ml),
  • świeże grejpfruty, najlepiej różowe – tyle, aby wycisnąć z nich 3/4 szklanki soku (ewentualnie mogą być pomarańcze i cytryny – sok wyciśnięty w takich samych proporcjach, aby uzyskać 3/4 szklanki),
  • 2 słoiki litrowe – jeden z nakrętką,
  • ewentualnie słomka do picia.

PRZYGOTOWANIE DO OCZYSZCZENIA WĄTROBY I PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Kwas jabłkowy rozmiękcza kamienie żółciowe i rozszerza kanały żółciowe.

Najpierw przez 6 dni pij codziennie litr soku jabłkowego. Pij go powoli, między posiłkami, nie w trakcie posiłków, ani przed, ani dwie godziny po posiłku. Przed snem też nie pij. Kwas jabłkowy rozmiękcza kamienie żółciowe. Ponadto sok rozszerza kanały żółciowe. Kwas jabłkowy ma działanie przeczyszczające i możliwe mogą być biegunki.

W trakcie przygotowywania do płukania nie jedz niczego i nie pij niczego zimnego – zmniejszy to działanie płukania. Jedz i pij ciepłe produkty lub przynajmniej w temperaturze pokojowej.

Najlepszym czasem na samo płukanie jest weekend. Samo płukanie zaplanuj na taki czas, kiedy nie musisz się nigdzie spieszyć, bo inaczej całe płukanie może nie przynieść skutków.

Jeśli przyjmujesz jakieś leki to odstaw je na czas płukania, aby nie obciążać wątroby podczas oczyszczania. Oczywiście odstaw tylko te leki, które możesz – te które koniecznie musisz brać stosuj dalej.

Upewnij się, że przed płukaniem masz czyste jelita. Samo regularne wypróżnianie nie wystarczy. W jelitach mogą zalegać stare masy kałowe przyczepione do ścianek. Najlepiej jest oczyścić jelita przy pomocy lewatywy. Czyste jelita pozwolą na łatwiejsze oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz wydalaniu kamieni żółciowych. Po zakończeniu płukania należy także przeczyścić jelita.

Szóstego dnia wypij ostatni litr soku jabłkowego z rana. Jeśli czujesz się głodny zjedz coś lekkiego np. owsiankę. Unikaj przypraw, produktów białkowych, masła, oleju, bo możesz czuć się źle podczas płukania. Po 13:30 nic nie jedz, bo możesz mieć trudności z wydaleniem kamieni – możesz jedynie pić wodę.

PŁUKANIE WĄTROBY I PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO Z KAMIENI

18:00 – zmieszaj 4 łyżki soli gorzkiej z 750 ml przefiltrowanej wody w słoiku. Będziesz miał w ten sposób 4 porcje po 3/4 szklanki. Wypij pierwszą porcję. Możesz pić przez słomkę, aby ominąć kubki smakowe. Możesz też nieco popić wodą lub wypłukać usta, aby pozbyć się smaku. Po jej wypiciu może nastąpić biegunka.  Sól gorzka poszerza kanały żółciowe oraz oczyszcza jelita. Przygotuj grejpfruty i oliwę z oliwek, aby doszły do temperatury pokojowej.

20:00 – wypij drugą porcję soli gorzkiej (3/4 szklanki).

21:45 – weź cytrusy, umyj je i wyciśnij z nich sok, aby było 3/4 szklanki. Usuń miąższ (pamiętaj, że samego soku ma być 3/4 szklanki). Wlej sok do słoika i dodaj do niego pół szklanki oliwy z oliwek. Zakręć słoik i wstrząśnij aż roztwór będzie wodnisty. Roztwór ten wypijesz o 22:00 – ewentualnie możesz się spóźnić 10 minut.

Przed 22:00 masz jeszcze czas na ostatnie wypróżnienie. Jeśli nie wypróżniałeś się przez 24 godziny to spróbuj jeszcze lewatywy.

22:00 – stań przy łóżku (nie siadaj) i wypij miksturę z grejpfrutów i oliwy z oliwek. Wypij duszkiem. Nie pij dłużej niż 5 minut. Możesz pić przez słomkę lub z zatkanym nosem.

Po wypiciu natychmiast się połóż. Połóż się na plecach, z głową wyżej niż serce. Leż spokojnie i nieruchomo przez 20 minut. Nic nie mów. Jest to niezwykle istotne, żeby leżeć nieruchomo. Możesz czuć jak kamienie żółciowe poruszają się kanałami żółciowymi. Jest to proces bezbolesny, ponieważ poprzednie działania rozszerzyły te kanały. Po 20 minutach możesz położyć się na boku i zacząć spać. Jeśli będziesz musiał w nocy się wypróżnić, zrób to. Możliwe, że wydalisz małe kamienie – zielonkawe lub brązowawe.

Poranek. 6:00 – Możesz z rana czuć nudności, one miną w krótkim czasie. Wypij trzecią porcję soli gorzkiej (3/4 szklanki) – nie pij jej przed 6:00 rano, wypij trochę po. Jeśli musisz to wypróżnij się przed wypiciem. Jeśli chce Ci się pić – wypij szklankę ciepłej wody.

8:00 – wypij ostatnią porcję soli gorzkiej.

10:00 – kuracja jest zakończona. Możesz zacząć jeść lekkostrawne rzeczy. Zjedz nieco owoców w małych ilościach. Nie jedz jeszcze tłuszczy i produktów białkowych. Dopiero pod koniec dnia możesz jeść normalnie. Przez 2-3 dni jedz rzeczy lekkostrawne. Poprawę powinieneś czuć wieczorem lub o poranku następnego dnia.

Po kuracji możesz mieć przez 1-2 dni luźny stolec lub wodniste wypróżnianie.