PĘCHERZYK (WORECZEK) ŻÓŁCIOWY

Pęcherzyk żółciowy (inaczej potocznie woreczek żółciowy) jest organem położonym przy wątrobie. W pęcherzyku żółciowym magazynowana jest żółć, która jest z kolei wytwarzana przez wątrobę.

BUDOWA PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Budowa pęcherzyka żółciowego

Pęcherzyk żółciowy ma do 10 centymetrów. Na jego budowę składa się szyjka, trzon i dno. Szyjka przedłużona jest przewodem pęcherzykowym, który z kolei łączy się z przewodem wątrobowym, a następnie uchodzi do dwunastnicy. Ściana pęcherzyka żółciowego zbudowana jest z trzech warstw: błony śluzowej, błony mięśniowej i błony surowiczej.

FUNKCJE PĘCHERZYKA ŻÓŁCIOWEGO

Główną funkcją pęcherzyka żółciowego jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. Pęcherzyk żółciowy magazynuje do 70 ml żółci. Gdy człowiek jest głodny, produkowana przez wątrobę żółć magazynowana jest w pęcherzyku żółciom. Natomiast, gdy organizmowi dostarczane jest pożywienie (podczas posiłku) – żółć uwalniana jest do dwunastnicy. Żółć emulguje tłuszcze, w związku z czym pomaga trawić je i wchłaniać. Dzięki temu wchłaniane są też witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

CHOROBY WORECZKA ŻÓŁCIOWEGO

W przypadku wystąpienia chorób pęcherzyka żółciowego zwykle należy usunąć ten organ, ponieważ najczęściej choroby te mają ostry przebieg. Do najczęstszych chorób woreczka żółciowego należą:

Kamica pęcherzyka żółciowego charakteryzuje się zalegającymi złogami żółci – powstają kamienie żółciowe. Objawia się kolką żółciową, ostrym bólem brzucha, a także wymiotami, nudnościami. Nieleczona kamica prowadzi do zapalenia pęcherzyka, trzustki, dróg moczowych czy ropnia wątroby.

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego spowodowane jest zwykle nieleczoną kamicą tego narządu. Najczęściej stan chorego jest ciężki i charakteryzuje się wymiotami, długo trwającą kolką, dreszczami, bólem pod prawym podżebrzem. Woreczek żółciowy jest także wyczuwalny przez skórę.

Rak pęcherza żółciowego jest złośliwym nowotworem. U większości chorych obecne są kamienie żółciowe. Rak objawia się w późnej fazie choroby. Najczęstszymi symptomami są wymioty, bóle w prawym podżebrzu, wyczuwalny guz, żółtaczka, tłuszczowe stolce, spadek masy ciała i złe samopoczucie.