POWIĘKSZONA WĄTROBA

Powiększona wątroba zwykle jest objawem chorobowym przy niektórych chorobach tego narządu. Standardowo wątroba mieści się pod prawym podżebrzem. W przypadku powiększenia wątroby zwykle nie trzeba nawet specjalistycznych badań, gdyż powiększoną wątrobę można wyczuć przez dotyk. Powiększona wątroba sięga poza prawy łuk żebrowy, więc można ją wyczuć (wątroba naturalnych rozmiarów w całości jest zasłonięta przez żebra).

Powiększona wątroba może być wynikiem powiększenia masy komórek wątrobowych czy też wzrostem objętości tkanki śródmiąższowej. Może też być spowodowana przerzutami czy rozwojem komórek rakowych.

OBJAWY POWIĘKSZONEJ WĄTROBY

Powiększona wątroba częściej jest u osób z nadwagą i otyłych.

Generalnie powiększona wątroba nie daje żadnych objawów. De facto zwykle sama jest właśnie objawem. Ale jak już wspomniano powiększona wątroba jest większa, a co za tym idzie może powodować ucisk na inne narządy, uczucie wzdęcia.

PRZYCZYNY POWIĘKSZENIA WĄTROBY

Przyczyn powiększenia wątroby może być wiele. Jedną z nich jest nadużywanie alkoholu, ale wbrew stereotypom nie jest to jedyna przyczyna (choć jest dosyć częsta).

Przyczyną może być też otyłość. U osób otyłych odkłada się tłuszcz. Również w wątrobie odkłada się tłuszcz, w związku z czym może dojść do stłuszczenia wątroby. Wątroba jest wówczas powiększona.

W przypadku zaburzeń w krążeniu krwi może dojść także do powiększenia wątroby – gdy krew nie jest odpowiednio transportowana może gromadzić się w wątrobie, w wyniku czego następuje jej powiększenie. Podobnie jest w przypadku zaburzeń w transporcie żółci.

Nierzadko powiększenie wątroby występuje w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby. Ponadto zdarza się, że powiększenie wątroby jest także objawem w innych chorobach, marskości, chorobach metabolicznych związanych z wątrobą, nowotworach wątroby, raku.