KOLKA WĄTROBOWA – BÓL WĄTROBY

Kolka wątrobowa jest dolegliwością, która sięgnęła przynajmniej 15% Polaków.  Zwykle występuje po jedzeniu, gdy pęcherzyk żółciowy wypycha żółć do dwunastnicy – wówczas może dojść do złogów żółciowych, które blokują przepływ żółci (woreczek żółciowy wykonuje nadmierne skurcze, powodując przy tym kolkę wątrobową).

Kolka wątrobowa sięga częściej kobiet niż mężczyzn. Predyspozycjami do jej występowania jest otyłość. Ponadto kamica żółciowa także może powodować kolkę wątrobową.

OBJAWY KOLKI WĄTROBOWEJ

Kolka wątrobowa charakteryzuje się bólem w okolicach pęcherzyka żółciowego.

Kolka wątrobowa objawia się napadami bólu w okolicach prawego podżebrza – tam gdzie znajduje się wątroba i pęcherzyk żółciowy (dokładnie rzecz ujmując to pęcherzyk żółciowy wywołuje kolkę, sama wątroba nie boli, gdyż nie jest unerwiona).

Ból może trwać nawet kilka godzin. Przy kamieniach żółciowych jest on szczególnie silny i może promieniować nawet do łopatki.

W skrajnych przypadkach kolka wątrobowa może objawiać się wymiotami żółcią.

PRZYCZYNY KOLKI WĄTROBOWEJ

Główną przyczyną występowania kolki wątrobowej jest niewłaściwa dieta. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce sprawia, że woreczek żółciowy kurczy się bardziej. Osoby, spożywające dużo tłustego jedzenia prędzej czy później doświadczą kolki wątrobowej. Alkohol także może przyczynić się do powstania kolki wątrobowej.

Ponadto osoby otyłe są bardziej narażone na kolkę wątrobową. Wynika to z tego, że jedząc tłuste potrawy i gromadząc tłuszcz, w organizmie odkłada się też cholesterol , który powoduje złogi w pęcherzyku żółciowym.

Przyczyną kolki wątrobowej może być też kamica żółciowa. Kamienie, które odkładają się w pęcherzyku żółciowym, blokują przepływ żółci powodując kolkę wątrobową. Gdy blokujący kamień żółciowy przejdzie przez drogi żółciowe, wówczas ból zmniejsza się.

LECZENIE KOLKI WĄTROBOWEJ

Leczenie kolki wątrobowej polega przede wszystkim na profilaktyce, czyli na zbilansowanej diecie. Nie należy jeść dużo tłustych potraw. Wskazana jest dieta wątrobowa. Można też spróbować płukania wątroby i pęcherzyka żółciowego, aby pozbyć się kamieni, które mogą powodować kolkę wątrobową.  Ważne jest też, aby w trakcie objawów kolki wątrobowej jeść potrawy lekkostrawne. Można też stosować kompresy na prawym podżebrzu.

W przypadku nawracających, długotrwałych i ostrych objawów kolki wątrobowej należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o powikłaniach.