LECZENIE WĄTROBY

Wątroba jest organem, który potrafi się sam regenerować, jednak w niektórych przypadkach nie może sama się zregenerować. Dochodzi wówczas zwykle do uszkodzenia wątroby, bądź różnych chorób.  Leczenie wątroby zwykle polega na wspieraniu jej w odbudowie oraz pomocy w odtruwaniu organizmu – chora wątroba zwykle nie radzi sobie z oczyszczaniem organizmu z toksyn.

PROFILAKTYKA – DIETA, SZCZEPIENIA

Najlepszym sposobem, aby pomóc wątrobie jest profilaktycznie dbanie o nią. Czyli należy starać się, aby nie była zbyt przeciążona oraz narażona na wirusy. W przypadku wirusów chodzi głównie o wirusowe zapalenie wątroby (najczęściej typu A, B i C). W takich wypadkach najlepsze są szczepienia ochronne (o ile są dostępne).

Dieta jest niezwykle ważnym elementem nie tylko w profilaktyce, ale także w samym procesie leczenia wątroby. Gdy wątroba jest chora należy przejść na dietę wątrobową. Głównie polega ona na unikaniu tłuszczy, alkoholu. Generalnie należy jeść potrawy lekkostrawne. Dieta jest kluczowym czynnikiem warunkującym powrót do zdrowia chorej wątroby.

LECZENIE FARMAKOLOGICZNE

W przypadku uszkodzenia wątroby najczęściej stosuje się leczenie środkami farmakologicznymi, które mają pomóc wątrobie wrócić do zdrowia. Niestety takie leczenie przynosi za sobą skutki uboczne leków, leczenie często jest wieloletnie przy przewlekłych chorobach wątroby. Nie zawsze też udaje się wyleczyć wątroby lub też nie zawsze takie leczenie jest odpowiednie.

LECZENIE ZIOŁAMI

W ciężkich przypadkach uszkodzenia wątroby jedynym wyjściem może być operacja.Alternatywą dla leczenia farmakologicznego jest leczenie ziołami. Chodzi tu głównie o ostropest plamisty. Jego składnik aktywny, którym jest sylimaryna skutecznie pomaga odtruwać organizm oraz odbudowywać wątrobę. Ostropest jest nierzadko polecany przez lekarzy ze względu na dużą skuteczność i lepszą tolerancję niż w przypadku leków tradycyjnych. Ostropestem plamistym można leczyć wątrobę nawet przez wiele lat i nie wystąpią żadne skutki uboczne – przy założeniu stosowania go w zalecanych dawkach.

LECZENIE OPERACYJNE

W przypadku ciężkich uszkodzeń i chorób wątroby, które nie poddają się leczeniu farmakologicznemu, ziołowemu, stosowaniu diety, pozostaje leczenie operacyjne. Polega ono zwykle na usunięciu części wątroby lub całkowitym przeszczepie wątroby. Transplantacja wątroby może być wykonana w wyspecjalizowanych szpitalach i klinikach oraz musi być dawca, od którego będzie można pobrać część organu lub cały organ. Przeszczep wątroby jest coraz częściej dostępny w Polsce.