JAK DBAĆ O WĄTROBĘ? – PORADY

Poniżej przedstawiono wskazówki dotyczące dbania o wątrobę. Stosując się do tych porad będziesz miał zdrowszą wątrobę i mniej narażoną na uszkodzenia i choroby.

UNIKAJ TŁUSZCZY

W swojej diecie staraj się unikać tłustych potraw. Są one ciężkostrawne, a ponadto wątroba ma wiele pracy, aby je przetworzyć. Unikaj zwłaszcza tłuszczy nasyconych.

ALKOHOL OD ŚWIĘTA

Warto dbać o wątrobę, aby móc się w pełni cieszyć życiem.

Alkohol jest jednym z najgroźniejszych wrogów wątroby. Nawet w niewielkich ilościach ma działanie silnie toksyczne na wątrobę. A pity regularnie powoduje jej uszkodzenie. Unikaj alkoholu. Jeśli musisz to pij go okazjonalnie.

JEDZ CZĘŚCIEJ A MNIEJ

Jedzenie rzadko i w dużych ilościach znacząco obciąża wątrobę. Dlatego staraj się jeść w ciągu dnia więcej posiłków, ale za to mniejszych. Dobrze by było także, gdybyś jadł o stałych porach.

ZREZYGNUJ Z WYSOKO PRZETWORZONEJ ŻYWNOŚCI

Jedzenie wysoko przetworzone mocno obciąża wątrobę. Wszelkie konserwy, „jedzenie z paczki” szkodzą wątrobie. Nie jedz takiej żywności.

ZNAJDŹ CZAS NA JEDZENIE

Staraj się zawsze jeść w spokoju. Znajdź czas, aby zjeść bez stresu i pośpiechu. Jedzenie w pośpiechu nie pomaga wątrobie, a wręcz przeciwnie. Ponadto dokładnie żuj wszystkie potrawy, ponieważ najważniejszy proces trawienia zachodzi w ustach. Jeśli nie pogryziesz dobrze posiłków, to wątroba będzie miała duże kawałki do trawienia – co ją obciąży, a niestrawione pokarmy będą wydzielać toksyny.

STOSUJ PRZYPRAWY

Używaj przypraw w swoich posiłkach. Nie tylko poprawiają one smak, ale także sprawiają, że potrawy są lekkostrawne. Uważaj jednak na pikantne przyprawy i dodatki – tych staraj się unikać.

JEDZ WARZYWA I OWOCE

Generalnie warzywa i owoce są bardzo pożyteczne dla organizmu. Dostarczają witamin, które pomagają w funkcjonowaniu organizmu oraz odtruwaniu go. Dlatego w swojej diecie nie zapominaj o warzywach i owocach.

NADWAGA TWOIM WROGIEM – ODCHUDZAJ SIĘ Z ROZWAGĄ

Bywa, że chora wątroba może powodować nadwagę, jednak zwykle jest na odwrót. Dlatego nie zaniedbuj się i staraj się utrzymywać optymalną wagę. Nadwaga może powodować chociażby stłuszczenie wątroby.

Przy odchudzaniu musisz pamiętać, aby nie było ono drastyczne. Zbyt ostre odchudzanie zagęszcza żółć i może wywoływać kamienie żółciowe.

ZIOŁOWE WSPARCIE

Profilaktycznie możesz stosować zioła wspomagające wątrobę. Najskuteczniejszym ziołem w tym względzie jest ostropest plamisty. Możesz go stosować nawet przez wiele lat, dzięki czemu będzie wspomagał Twoją wątrobę.

UWAŻAJ NA LEKI

Jeśli zażywasz leki to stosuj je rozważnie. Dużo leków powoduje uszkodzenie wątroby i obciąża ją. Nie stosuj długotrwale leków bez recepty, a te przypisane przez lekarza stosuj wyłącznie według jego wskazań. Sporo leków jest silnie toksycznych dla wątroby. Zwróć uwagę szczególnie na leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, hormonalne i antybiotyki.

SZCZEPIENIA OCHRONNE

Stosuj szczepienia ochronne przeciw wirusom wątroby – wirusowe zapalenie wątroby.