Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego organizmu. Pełni ona wiele funkcji i ma wiele zadań stale do wykonywania. Generalnie wątroba spełnia 4 główne funkcje:
- detoksykacyjną,
- metaboliczną,
- magazynującą,
- i filtrującą.
WYDZIELANIE ŻÓŁCI
Jednym z zadań wątroby jest produkcja żółci. Wątroba wytwarza do 1,5 litra żółci na dobę. Głównym zadaniem żółci jest emulgacja tłuszczów. Ponadto do żółci trafiają hormony steroidowe, w tym z leków. W związku z czym żółć pełni też rolę detoksykacyjną dla organizmu.
PRODUKCJA BIAŁEK
Jednym z zadań wątroby jest oczyszczanie organizmu i układu krążenia z toksyn.
Wątroba pełni funkcję produkcji i magazynowania niektórych białek osocza. Wytwarzane są w niej takie białka jak: albumina, globulina, protrombina, fibrynogen, angiotensynogen. Białka te są wydzielane do krwi.
FILTRACJA KRWI
Wątroba pełni zadania detoksykacyjne i filtruje krew. Oprócz dezaktywacji działania hormonów wytwarzanych przez organizm i dostarczanych z zewnątrz, wątroba przekształca toksyczny amoniak w mocznik – jest on wydalany z moczem. Ponadto wątroba neutralizuje (metabolizuje) toksyny jak alkohol, inne używki, niektóre leki i różne inne substancje toksyczne dostarczane z zewnątrz.
REGULACJA GLUKOZY WE KRWI I MAGAZYNOWANIE WITAMIN
Wątroba bierze udział w produkcji i magazynowaniu glikogenu – zapasowego cukru. W razie potrzeby glikogen uwalniany jest do krwioobiegu, aby stymulować poziom cukru we krwi. Dodatkowo wątroba pełni funkcję magazynującą niektórych witamin np. witaminy A, D, E, B12 i C. Ponadto wątroba magazynuje żelazo. Gdy zajdzie potrzeba witaminy są uwalnianie do organizmu.
Do zadań wątroby można zaliczyć:
- syntezę białek,
- wytwarzanie żółci,
- wytwarzanie i magazynowanie enzymów,
- przetwarzanie kwasu purynowego w mocznik,
- przetwarzanie amoniaku w mocznik,
- metabolizowanie aminokwasów do tłuszczów,
- neutralizowanie toksyn,
- metabolizowanie alkoholu, niektórych leków,
- regulowanie poziomu glukozy we krwi,
- magazynowanie żelaza i niektórych witamin,
- pełnienie roli termoregulacyjnej,
- branie udziału w odporności organizmu,
- regulowanie produkcji cholesterolu,
- branie udziału w krzepnięciu krwi,
- u noworodków wątroba pełni rolę krwiotwórczą.