CO POMAGA WĄTROBIE?

Aby zapewnić wątrobie właściwą regenerację i nie obciążać jej nadmiernie należy stosować właściwą dietę. Ponadto przydatne dla wątroby są także preparaty i zioła wspomagające, które pomagają regenerować wątrobę.

DIETA WSPOMAGAJĄCA WĄTROBĘ

Aby wspomóc wątrobę należy jeść w spokoju i bez pośpiechu.Najistotniejszym elementem dla zapewnienia wątrobie zdrowia jest zbilansowana dieta. Należy jeść różnorodnie. Dieta ta powinna zawierać mało tłuszczu (aczkolwiek trochę tłuszczu musi być, gdyż dieta zupełnie bez tłuszczu także jest niezdrowa) – jest to tzw. dieta wątrobowa.

Potrawy powinny być przygotowywane na parze lub beztłuszczowo. Ponadto trzeba przede wszystkim zaznajomić się jakie potrawy szkodzą wątrobie.

Aby wątroba miała mniej pracy należy jeść w spokoju, bez stresu i pośpiechu. Nie należy połykać dużych kawałków jedzenia, każdy kęs dobrze trzeba pogryźć – najważniejsza część trawienia zaczyna się właśnie w ustach. Dodatkowo warto jeść mniej a częściej – dzięki temu wątroba nie ma do przetworzenia dużych ilości środków odżywczych.

LEKI I ZIOŁA

Jednym z dodatkowych i bardzo skutecznych sposobów na wsparcie dla wątroby jest stosowanie preparatów farmaceutycznych i ziół. Leków na wątrobę jest na rynku dużo, są one skuteczne, jednak w długim okresie nie można ich stosować, ponieważ mogą nawet zaszkodzić wątrobie, a także wywołać inne skutki uboczne. Nie mówi się o tym, ale często leki na wątrobę pomagają wątrobie, ale przy tym mają działanie nefrotoksyczne – jest to działanie silnie toksyczne na nerki. W związku z czym w jednej sferze pomagają , a w innej szkodzą.

Natomiast w przypadku ziołolecznictwa zwykle nie ma problemów ze skutkami ubocznymi. W przypadku wątroby najlepszym ziołem jest ostropest plamisty. Jego substancje aktywne zawarte w nasionach skutecznie wspomagają wątrobę, pomagają w regeneracji oraz biorą udział w odtruwaniu organizmu. Jest to zioło, które można stosować długotrwale, bez obaw o skutki uboczne. Ostropest plamisty polecany jest przez specjalistów zamiast dostępnych na rynku leków na wątrobę.