ZESPÓŁ ROTORA

Zespół Rotora jest rzadką chorobą uwarunkowaną genetycznie. W organizmie dochodzi do nadmiernego nagromadzenia bilirubiny (barwnika żółci). Wątroba ma problemy z wydalaniem bilirubiny, w związku z czym jest ona transportowana do krwi. Zespół ten jest bardzo podobny do zespołu Dubina-Johnsona. Ze względu na podwyższony poziom bilirubiny należy zrobić badania wykluczające istnienie innych chorób objawiających się w taki sposób.

OBJAWY ZESPOŁU ROTORA

Zespół Rotora jest rzadką chorobą dziedziczną o podłożu genetycznym.

Choroba zwykle przebiega bezobjawowo. Czasami okresowo są widoczne objawy żółtaczki (zażółcenie skóry, oczu). Bardzo rzadko objawia się dolegliwościami w górnych partiach brzucha.

PRZYCZYNY ZESPOŁU ROTORA

Zespół Rotora zwykle jest dziedziczony, podobnie jak zespół Dubina-Johnsona. Przyczyną powstania zespołu jest mutacja genu, który związany jest z bilirubiną. Bilirubina gromadzi się w wątrobie, a także w osoczu, w konsekwencji jest wydalana z moczem.

LECZENIE ZESPOŁU ROTORA

Rokowanie w przypadku tego zespołu jest bardzo dobre. Choroba na ogół przebiega bezobjawowo. Nie stosuje się leczenia. Zaleca się jednak nie nadużywać środków działających toksycznie na wątrobę (w tym należy unikać tłustej, ciężkostrawnej diety).