ZESPÓŁ GILBERTA

Zespół Gilberta nazywany jest też okresową żółtaczką młodocianych polega na zaburzeniu metabolizmu bilirubiny w wątrobie (składnika rozpadu krwinek czerwonych). Dochodzi do niewielkiego zwiększenia stężenia bilirubiny w organizmie. W przebiegu tej choroby nie występują poważne zaburzenia ze strony wątroby – choroba ta nie jest groźna dla życia. Szacuje się, że choruje na nią do 5% populacji i występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

OBJAWY ZESPOŁU GILBERTA

Żółtaczka w zespole Gilberta może się nasilać podczas głodowania.

Objawy najczęściej zaczynają się w 3 i 4 dekadzie życia, jednak zwykle choroba ta przebiega bezobjawowo.  Czasami może występować okresowa żółtaczka – może się ona nasilać przy głodowaniu.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA ZESPOŁU GILBERTA

Przyczyną zespołu Gilberta jest niewielki wzrost i wahania stężenia bilirubiny w organizmie. Bezpośrednią przyczyną zaburzeń metabolizmu bilirubiny jest mutacja genu odpowiedzialnego za jej metabolizm – jest to choroba genetyczna.

LECZENIE ZESPOŁU GILBERTA

Zespół Gilberta nie wymaga leczenia. Warto jednak okresowo robić próby wątrobowe. Ponadto należy zrobić badania w kierunku wykluczenia innych chorób. Zaleca się także unikania czynników mogących wywołać żółtaczkę.