ZESPÓŁ BUDDA-CHIARIEGO – ZAKRZEPICA ŻYŁ WĄTROBOWYCH

Zakrzepica żył wątrobowych (niedrożność żył wątrobowych) jest chorobą polegającą na powstawaniu skrzepów w żyłach wątrobowych. Zakrzepica wynika ze zbytniej krzepliwości krwi – na ogół. W zespole Budda-Chiariego dochodzi do zaczopowania żył wątrobowych. W związku z czym wątroba nie może prawidłowo pracować i dochodzi do jej uszkodzenia. Zakrzepica żył wątrobowych może mieć przebieg łagodny lub ostry – łagodny jest zwykle w przypadku zakrzepicy jednej żyły wątrobowej, ostry w przypadku większej ilości lub wszystkich.

OBJAWY NIEDROŻNOŚCI ŻYŁ WĄTROBOWYCH

Zakrzep wszystkich żył wątrobowych może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zespół Budda-Chiariego może przebiegać bezobjawowo, gdy mamy zakrzepicę jednej żyły wątrobowej. Choroba może rozwijać się przewlekle.  Jednakże w przypadku ostrego przebiegu (np. gdy zaczopowane są wszystkie żyły wątrobowe),  może dojść do poważnych objawów choroby.

Do typowych objawów zakrzepicy żył wątrobowych można zaliczyć:

W skrajnych przypadkach, przy ciężkim przebiegu może dojść do niewydolności wątroby. Wolno narastające zmiany mogą prowadzić do marskości wątroby.

PRZYCZYNY ZAKRZEPICY ŻYŁ WĄTROBOWYCH

Przyczyną powstawania zakrzepicy żył wątrobowych jest zaczopowanie żył przez skrzepniętą krew. Krew natomiast może krzepnąć w żyłach z powodu:

  • chorób związanych z krzepliwością krwi (np. czerwienica prawdziwa),
  • stanów nadkrzepliwości,
  • zażywania środków antykoncepcyjnych,
  • nowotworów,
  • urazów,
  • zakażeń,
  • innych chorób.

LECZENIE ZESPOŁU BUDDA-CHIARIEGO

W przypadku bezobjawowych zakrzepic żył wątrobowych najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne – do tego celu pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe. W cięższych przypadkach wymagane jest leczenie operacyjne, jednak najlepszym wyjściem w takich wypadkach jest przeszczep wątroby.

W nielicznych przypadkach niedrożność żył wątrobowych może prowadzić do zgonu.