WIRUSOWE ZAPALENIE WĄTROBY

Wirusowe zapalenie wątroby jest chorobą wątroby spowodowaną zakażeniem wirusowym. Jest to choroba zakaźna, często o ostrym przebiegu. Wątroba zwykle jest uszkodzona w przypadku zakażenia. Wiele wirusów może wywołać zapalenie wątroby, ale objawy są dosyć podobne. Wśród typów wirusowego zapalenia wątroby można generalnie wyróżnić:

 • wirusowe zapalenie wątroby typu A – postać łagodna,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B – postać łagodna i ostra,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu C – postać łagodna, ale może prowadzić do marskości wątroby,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu D – często związane z wirusem typu B,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu E – przebieg zwykle jest lżejszy,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu G – prawdopodobnie nie wywołuje objawów chorobowych.

Poszczególne rodzaje zapalenia wątroby wywoływane są przez różne wirusy.

Ponadto wirusowe zapalenie wątroby często nazywane jest potocznie żółtaczką. Jednak jest to błędny termin, gdyż żółtaczka jest objawem chorobowym i nie występuje zawsze przy wirusowym zapaleniu wątroby.

OBJAWY WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY

Objawy  wirusowego zapalenia wątroby dla wszystkich typów są dosyć podobne. Mogą wcale nie występować objawy chorobowe. Jednak w przypadku wystąpienia, najczęściej są to początkowo złe samopoczucie, osłabienie, senność, bóle głowy, brak apetytu, czasem gorączka, później bóle w okolicach wątroby i żołądka.

Wirusowe zapalenie wątroby może być czasem wywołane wirusami nietypowymi dla tej choroby np. wirusem opryszczki.

W cięższych przypadkach wirusowego zapalenia wątroby możliwe jest wystąpienie takich objawów, jak żółtaczka (większość chorych), żylaki przełyku, wodobrzusze czy encefalopatia wątrobowa – często dochodzi do powikłań wynikających z uszkodzenia wątroby. Zdarza się, że zapalenie wątroby przejdzie w stan przewlekły.

W przypadku wirusa typu C zapalenie wątroby może rozwijać się przez wiele lat bezobjawowo. Uznaje się, że zapalenie wątroby wirusem typu C jest jedną z głównych przyczyn powstawania raka wątroby oraz jej marskości. Ponadto każde przewlekłe zapalenie wątroby może prowadzić do cięższych powikłań, a nawet do śmierci.

DROGI ZAKAŻENIA WIRUSOWYM ZAPALENIEM WĄTROBY

Wirusowe zapalenie wątroby rozprzestrzenia się przez zainfekowanie wirusami kolejno (według wyżej wymienionych typów zapalenia):  HAV, HBV, HCV, HDV, HEV, HGV. Wirusy wywołujące zapalenie wątroby typu A i E szerzą się drogą pokarmową – przez pokarmy, z wydzielin chorego.

Wirusy typu B, C, D i G przenoszą się przez krew i płyny zawierające krew. Od każdego nosiciela wirusów można się zarazić. Do zakażenia może dojść przez:

 • przetoczenie krwi,
 • kontakt uszkodzonej skóry z zakażonymi narzędziami (np. u stomatologa, fryzjera, podczas operacji, przy zastrzykach),
 • kontakty seksualne z nosicielem,
 • zakażenie płodu od matki nosicielki,
 • wszelkie inne metody, które naruszają ciągłość skóry i mogą spowodować kontakt z zakażonymi narzędziami i nosicielami.

Ponadto wirusowe zakażenie wątroby może być spowodowane innymi wirusami, nietypowymi, jak: wirus opryszczki, wirus ospy wietrznej i półpaśca, wirus świnki czy nawet wirus grypy.

LECZENIE WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY

Wirusowe zapalenie wątroby w obojętnie jakich przypadkach zwykle leczy się podobnie. Najczęściej nie stosuje się leczenia ze względu na łagodny przebieg choroby. Zaleca się wtedy dietę wspomagającą wątrobę i odpoczynek. Można także wspomagająco stosować zioła na wątrobę.

Jednak w przypadku ostrzejszych przebiegów choroby najczęściej stosuje się leczenie objawowe. Kontroluje się pracę wątroby, a także dostarcza niezbędnych witamin. Ponadto czasami stosuje się sterydy oraz leki przeciwwirusowe, jak interferon. Stosowane są także inne leki przeciwwirusowe nie przeznaczone do leczenia wirusów zapalenia wątroby, jak famcyklowir czy pradefovir.

Najlepszą metodą, aby nie zachorować jest unikanie zakażenia przez czynniki, którymi rozprzestrzeniają się wirusy (warto zważyć na higienę). Najczęściej zakażenie występuje wskutek wirusa typu B i C. Na wirusa typu B jest szczepionka, którą można zastosować. Na wirusa typu C niestety jak dotąd nie ma szczepionki.