TORBIEL WĄTROBY

Torbiel jest patologią występującą w organizmie. Zwykle jest to zmiana ogniskowa wypełniona płynem. Torbiele mogą występować także na wątrobie. Najczęściej wyróżnia się dwa główne rodzaje torbieli: prawdziwe i rzekome (rzekome są po urazach, przy pasożytach, w odróżnieniu od prawdziwych nie są otoczone nabłonkiem). Torbiele mogą być nabyte lub mieć podłoże genetyczne – wówczas są predyspozycje to powstawania torbieli. Torbiele mogą występować pojedynczo lub jako mnoga patologia.  Wielkość torbieli jest zwykle od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Zwykle nie przekraczają 10 centymetrów.

RODZAJE TORBIELI WĄTROBY

Torbieli wątroby można wyróżnić całkiem sporo i mogą one mieć podłoże genetyczne, czy też rozwijać się z zupełnie innych powodów. Wśród torbieli wątroby można wymienić:

Duże torbiele na wątrobie sięgające powyżej 10 centymetrów mogą pęknąć zagrażając życiu.

  • torbiele wątroby genetyczne i  wrodzone – najczęściej rozwijają się w przebiegu rozwoju chorego (często są bezobjawowe i wykrywane przypadkowo),
  • torbiele pourazowe wątroby – występują wskutek urazu, należą do torbieli rzekomych,
  • torbiele nowotworowe wątroby – występują przy powikłaniach nowotworowych,
  • torbiele pasożytnicze wątroby – wywoływane tasiemcem bąblowcowym,
  • torbiele żółciowe wątroby – charakteryzują się torbielowatością dróg żółciowych wewnątrz wątroby.

OBJAWY TORBIELI WĄTROBY

Torbiel jako tako sam w sobie jest objawem chorobowym. Objawy towarzyszące torbielom na wątrobie często są niezauważalne lub nie występują wcale. Do najczęstszych objawów torbieli wątroby są ucisk na inne narządy, uczucie pełności w nadbrzuszu, wzdęciu, czasami towarzyszą temu wymioty wynikające z ucisku na przewód pokarmowy.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA TORBIELI NA WĄTROBIE

Przyczyny powstawania torbieli na wątrobie są różne. Do najczęstszych należą:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • przerzuty nowotworowe,
  • zakażenie pasożytami wywołującymi torbiele (tasiemiec bąblowcowy),
  • inne urazy narządu, które wywołują torbiel.

LECZENIE TORBIELI WĄTROBY

Często torbieli wątroby się nie leczy, gdyż są one uwarunkowane genetycznie i ryzyko występowania torbieli wówczas zawsze istnieje. Należy w takich wypadkach kontrolować rozrost torbieli i wykonywać badania okresowe (np. USG). Dieta w przypadku torbieli powinna być lekkostrawna i bez nadmiaru tłuszczu.

Przy większych torbielach zwykle usuwa się je operacyjnie. Najczęściej należy usunąć ścianę torbieli wraz z usunięciem części miąższu wątroby. W sporadycznych przypadkach niezbędna jest transplantacja wątroby.