STŁUSZCZENIE WĄTROBY

Stłuszczenie wątroby często wiązane jest z nadużywaniem alkoholu, jednak wiadomo już, że przyczyn stłuszczenia wątroby może być więcej. Stłuszczenie wątroby charakteryzuje się odkładaniem tłuszczu w wątrobie.  Wątroba wówczas powiększa się, w przypadku zaniedbania może dojść do poważniejszych powikłań jak zapalenie wątroby czy nawet marskość. Stłuszczenie sięga zwykle osoby nadużywające alkoholu, otyłe, bądź z cukrzycą II stopnia. Można wyróżnić 2 rodzaje stłuszczenia wątroby:

  1. niealkoholowe stłuszczenie wątroby,
  2. alkoholowe stłuszczenie wątroby,

OBJAWY STŁUSZCZENIA WĄTROBY

Zwykle stłuszczenie wątroby przebiega bezobjawowo. Jednak czasami może dojść do takich objawów, jak:

  • zmęczenie i osłabienie,
  • złe samopoczucie,
  • pobolewanie w prawym podżebrzu,
  • zaburzenia snu.

W przypadku zaniedbania wątroby i dalszego rozwoju stłuszczenia może dojść do takich powikłań, jak:

Spożywanie często tłustego jedzenia może prowadzić do stłuszczenia wątroby.

PRZYCZYNY STŁUSZCZENIA WĄTROBY

Głównymi przyczynami stłuszczenia wątroby jest nadużywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta oraz mało aktywny tryb życia. Zwłaszcza alkohol i dieta bogata w tłuszcze zwierzęce mogą przyczynić się do stłuszczenia tego narządu. Dlatego też osoby otyłe i z nadwagą często mają stłuszczoną wątrobę.

Ponadto cukrzyca II typu może przyczynić się do powstania stłuszczenia wątroby. Dodatkowo starszy wiek oraz nadciśnienie są czynnikami sprzyjającymi rozwojowi stłuszczenia tego narządu. Inne przyczyny powstania stłuszczenia to predyspozycje genetyczne czy też zażywanie niektórych leków.

LECZENIE STŁUSZCZENIA WĄTROBY

Leczenie stłuszczenia polega przede wszystkich na stosowaniu odpowiedniej diety. Dieta wątrobowa idealnie nadaje się do zastosowania. Trzeba też zwyczajnie schudnąć, jeśli mamy nadmiar kilogramów.

Jeśli stłuszczenie może być spowodowane chorobami, które sprzyjają jego rozwojowi (np. cukrzyca) to należy stosować odpowiednie leczenie dla tych chorób.

Wśród naturalnych i jednocześnie skutecznych metod leczenia można wymienić leczenie ostropestem plamistym, który pomaga w regeneracji i odtruwaniu wątroby.

Ostatnim zaleceniem przy leczeniu stłuszczenia jest całkowite odstawienie alkoholu – jest to szczególnie ważne przy alkoholowym stłuszczeniu wątroby.

Stłuszczenie wątroby nie jest specjalnie groźną dolegliwością, ale może się w taką zamienić. Na szczęście stłuszczenie jest całkowicie odwracalne i zastosowanie odpowiedniej diety może w pełni zregenerować wątrobę.