Rak wątroby (a dokładniej rak wątrobowokomórkowy) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Ponadto jest trzecim nowotworem na świecie, który najczęściej prowadzi do śmierci. Rak wątrobowokomórkowy występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. W większości przypadków rak ten może być wynikiem przerzutów z nowotworów innych narządów (głównie raka jelit).
Choroba rozpoznawana jest zwykle zbyt późno, gdy szanse chorego są niewielkie. W momencie rozpoznania nowotwór rozwija się bardzo szybko. W przypadku osób z problemami wątroby, uszkodzeniami, marskością, zaleca się robienie okresowych badań na obecność raka wątroby.
OBJAWY RAKA WĄTROBOWOKOMÓRKOWEGO
W początkowym etapie choroby rak może się wcale nie objawiać. Jeśli chory cierpi na marskość wątroby to możliwe są objawy tejże właśnie choroby.
W późniejszych etapach, gdy nowotwór rozwija się dynamicznie, chory może mieć takie objawy jak:
- powiększenie wątroby,
- bóle w prawym podżebrzu,
- żółtaczka,
- brak apetytu i utrata masy ciała,
- wodobrzusze (nagromadzenie się wody w obrębie brzucha),
- możliwe jest nadciśnienie wrotne oraz powiększenie śledziony,
- krwawienie z górnej części układu pokarmowego.
PRZYCZYNY POWSTANIA RAKA WĄTROBOWOKOMÓRKOWEGO – CZYNNIKI RYZYKA
Nowotwory złośliwe wątroby są jednymi z nowotworów o najczęstszej śmiertelności.
Czynnikami i przyczynami powstawania raka złośliwego wątroby są procesy zapalne zachodzące w tym narządzie. Długotrwałe procesy zapalne mogą powodować powstanie raka wątrobowokomórkowego. Rak złośliwy wątroby najczęściej rozwija się w przebiegu wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (zwłaszcza, gdy zapalenie jest przewlekłe), a także w przebiegu marskości wątroby. Ponadto czynnikami ryzyka mogą być:
- niektóre choroby metaboliczne (np. hemochromatoza),
- środki toksyczne (np. alkohol, doustne leki antykoncepcyjne, żywność zakażona alfatoksyną – przykładowo spleśniałe zboże, stosowanie leków androgennych),
- palenie papierosów.
Występowanie większej ilości czynników ryzyka może zwiększyć prawdopodobieństwo rozwoju raka wątrobowokomórkowego.
LECZENIE NOWOTWORU ZŁOŚLIWEGO WĄTROBY
Leczenie dające szansę na wyleczenie opiera się na wycięciu guza wraz z marginesem zdrowej tkanki. Jednak jest to możliwe u niewielkiej liczby chorych. Inną możliwością jest przeszczep wątroby, jednak też nie jest to często możliwe – zwłaszcza, gdy pacjent dodatkowo ma rozwiniętą marskość wątroby (stosuje się wówczas kryteria mediolańskie dla przeszczepu).
W pozostałych przypadkach, gdy nie można usunąć nowotworu chirurgicznie stosuje się inne metody jak:
- krioterapia – niszczenie guza za pomocą niskich temperatur,
- termoablacja –niszczenie nowotworu przy pomocy wysokich temperatur,
- wstrzykiwanie alkoholu w guz (przy jego średnicy mniejszej niż 5 cm),
- radioterapia (leczenie protonami),
Przeżywalność okresu 5 lat po usunięciu części wątroby wynosi około 25%, w przypadku przeszczepu 80%.
NACZYNIAK WĄTROBY
Naczyniak wątroby jest niezłośliwym nowotworem tego narządu. Często jego wykrycie jest przypadkowe np. podczas badania USG. Występuje jednakowo często u kobiet i u mężczyzn. Zwykle nie przekracza średnicy kilku centymetrów i nie stosuje się leczenia w jego przypadku – stosuje się tylko kontrolę okresową guza.
Naczyniak wątroby nie ma tendencji do rośnięcia. Jednak w niektórych przypadkach może urosnąć. Gdy będzie większy niż 10 cm to istnieje ryzyko jego pęknięcia i powikłań. Wówczas stosuje się leczenie chirurgiczne.
Objawy naczyniaka wątroby są bardzo rzadkie, ale mogą to być bóle i stany podgorączkowe w obrębie guza czy też martwica.