OSTRE STŁUSZCZENIE WĄTROBY CIĘŻARNYCH

Ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych jest rzadko występującą chorobą wątroby. Jednak jej przebieg jest burzliwy i ostry – może zagrażać życiu matce i płodowi. Obecnie dzięki lepszemu postępowaniu medycznemu i wiedzy śmiertelność (dla płodu i matki) jest znacznie mniejsza niż kiedyś.

Ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych wiąże się zaburzonym metabolizmem kwasów tłuszczowych w wątrobie u matki. Jest to zależność uwarunkowana genetycznie. Do zachorowania dochodzi najczęściej w zaawansowanym stadium ciąży (zwykle w III trymestrze) lub po porodzie. Choroba występuje częściej w przypadku płodów płci męskiej. Ponadto choroba częściej występuje przy pierwszych porodach. Do znacznej poprawy stanu zdrowia dochodzi zwykle kilkanaście dni po porodzie.

OBJAWY OSTREGO STŁUSZCZENIA WĄTROBY KOBIET W CIĄŻY

Ostre stłuszczenie wątroby ciężarnych może zagrażać życiu matce i płodowi.

Pierwsze objawy ostrego stłuszczenia wątroby ciężarnych mogą być podobne do grypy. Są to najczęściej zmęczenie, nudności, wymioty, gorączka, także bóle brzucha – zwykle w okolicach prawego podżebrza.  Objawem występującym w tej chorobie jest także żółtaczka.

W późniejszej fazie choroby dochodzi do poważniejszych objawów. Dają znać o sobie inne organy – dochodzi do obrzęków innych narządów i układów, możliwa jest niewydolność nerek, zapalenie trzustki, krwawienie z przewodu pokarmowego, a także zaburzenia z układu nerwowego (encefalopatia wątrobowa). Ponadto możliwe jest także wodobrzusze.

Objawy mają najczęściej ostry i szybki przebieg. Objawy zwykle ustępują kilkanaście dni po porodzie, a funkcjonowanie wątroby wraca do normy.

PRZYCZYNY OSTREGO STŁUSZCZENIA WĄTROBY CIĘŻARNYCH

Przyczyny powstania ostrego stłuszczenia wątroby ciężarnych nie są do końca poznane. Jednakże badania i obserwacje wskazują, że choroba uwarunkowana jest genetycznymi zaburzeniami metabolizmu tłuszczu w komórkach wątrobowych. Zaburzenia metabolizmu spowodowane są często mutacją genu LCHAD, który odgrywa kluczową rolę w przemianie tłuszczu w wątrobie.

Ponadto wystąpienie ostrego stłuszczenia wątroby ciężarnych zauważono częściej u kobiet, które zażywały leki oparte na kwasie acetylosalicylowym oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

LECZENIE OSTREGO STŁUSZCZENIA WĄTROBY CIĘŻARNYCH

Zdiagnozowanie ostrego stłuszczenia wątroby ciężarnych nie jest łatwe. Najczęściej trzeba najpierw wykluczyć bardziej popularne choroby wątroby, niewykluczona jest biopsja wątroby.

Leczenie polega na ustabilizowaniu stanu matki poprzez dawanie dożylnie niezbędnych płynów. Dodatkowo monitoruje się stan płodu. Gdy stan matki będzie stabilny wówczas dąży się do szybszego porodu. Jeśli poród naturalny nie jest możliwy ze względu na ryzyko dla matki, to wówczas wykonuje się cięcie cesarskie.

Po porodzie choroba powoli przechodzi. W ostrym stłuszczeniu wątroby ciężarnych zwykle nie jest wymagana transplantacja wątroby. Jednak czasami w bardzo ciężkich przypadkach przeprowadza się taką operację.