KAMICA ŻÓŁCIOWA – KAMIENIE ŻÓŁCIOWE

Kamica żółciowa jest chorobą, w której dochodzi do zastoju i zagęszczenia żółci, tworząc w ten sposób kamienie żółciowe. Kamienie żółciowe powstają w kanałach żółciowych – może to być w wątrobie, ale głównie dochodzi do tego w pęcherzyku żółciowym. Kamienie żółciowe powstają w wyniku wytrącania się bilirubiny (barwnik żółci) oraz cholesterolu z żółci. Najczęściej jest to mieszana forma kamieni z przewagą cholesterolu.

Wątroba i pęcherzyk żółciowy mają wspólny kanał żółciowy, który prowadzi do trzustki. W przypadku zatkania dróg żółciowych kamieniami może dojść do zapalenia pęcherzyka żółciowego, a wątroba nie będzie mogła skutecznie przeprowadzić procesu trawienia – w wyniku zablokowania kanału żółciowego.

Kamienie żółciowe mogą mieć od milimetra do kilku centymetrów wielkości. Mogą mieć owalne lub nieregularne kształty.

OBJAWY KAMICY ŻÓŁCIOWEJ

Kamienie żółciowe mogą mieć wielkość od milimetra do kilku centymetrów.

Kamienie żółciowe zwykle nie objawiają się niczym – są w początkowej fazie na tyle małe, że nie przeszkadzają w niczym. Jednak, gdy kamienie są duże mogą przyczynić się do częściowego lub całkowitego zablokowania dróg żółciowych. Wywczas występują takie objawy, jak:

  • ostry ból pod prawym podżebrzem, który może promieniować do łopatki (tzw. kolka żółciowa),
  • nudności, wymioty, dreszcze, gorączka,
  • czasami także dochodzi do żółtaczki.

W skrajnych przypadkach może dojść do powikłań jak ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki czy też inne choroby, na które oddziałuje zastój żółci.

PRZYCZYNY POWSTANIA KAMIENI ŻÓŁCIOWYCH

Kamienie żółciowe tworzą się przez wiele lat. Głównymi przyczynami powstawania kamieni jest nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce oraz stałe zatruwanie organizmu toksynami (w szczególności wątroby). Ponadto rozwojowi kamieni żółciowych mogą sprzyjać następujące czynniki:

  • kamica żółciowa w rodzinie i podeszły wiek,
  • płeć żeńska (kobiety nawet 4 razy częściej mają kamicę żółciową),
  • zaburzenia metaboliczne (np. otyłość, cukrzyca),
  • niektóre leki (np. antykoncepcyjne),
  • choroby przewodu pokarmowego – przewlekłe,
  • gwałtowne chudnięcie,
  • przebyte ciąże.

LECZENIE KAMICY ŻÓŁCIOWEJ

W przypadku niewielkich kamieni żółciowych, bez powikłań zwykle najskuteczniejsza jest odpowiednia dieta. Najlepszą jest dieta wątrobowa. Czasami także podawane są leki rozkurczowe i przeciwbólowe, gdy kamienie są większe i dają znać o sobie.

Ponadto w leczeniu kamicy żółciowej skuteczne może być płukanie wątroby i woreczka żółciowego. Jest to metoda, która może pozwolić na bezbolesne i mało inwazyjne usunięcie niewielkich kamieni żółciowych.

Dodatkowo można stosować zioła wspomagające pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby, jak ostropest plamisty.

W przypadku większych kamieni i silnych bólów stosuje się oprócz leków rozkurczowych i przeciwbólowych, leki rozpuszczające kamienie.

W ostateczności stosowana jest metoda operacyjna. W takim wypadku zwykle kamienie żółciowe usuwane są wraz z woreczkiem żółciowym. Czasami usuwa się też kamienie żółciowe z kanałów żółciowych, jeśli występują także w tych miejscach.