HEMOCHROMATOZA

Hemochromatoza nazywana też cukrzycą brunatną jest dziedziczną chorobą genetyczną, która polega na odkładaniu się żelaza w organizmie. W tej chorobie dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z pożywienia. Odkładanie się żelaza następuje we wszystkich tkankach organizmu, jednak w wątrobie odkłada się go najwięcej ze względu na większą zdolność tego narządu do gromadzenia żelaza – w rezultacie może dojść do uszkodzenia wątroby i marskości.

OBJAWY HEMOCHROMATOZY

Hemochromatoza charakteryzuje się zaburzonym metabolizmem żelaza w organizmie.

Pierwsze objawy choroby występują u osób dorosłych i nie są charakterystyczne, dlatego często trudno o właściwą diagnozę w początkowych stadiach. Objawami mogą być zmęczenie, osłabienie, utrata masy ciała, bóle stawów.

W przypadku rozwoju choroby dochodzi do kolejnych objawów. Próby wątrobowe nie są w normie, dochodzi do powiększenia wątroby, a nawet do jej marskości. Może także dojść do uszkodzeń innych narządów, niewydolności serca.

U kobiet występują zaburzenia miesiączkowania, a u mężczyzn zaburzenia wzwodu.  Charakterystycznym objawem jest szarobrązowe zabarwienie skóry z metalicznym połyskiem.

Możliwe jest także wystąpienie cukrzycy w przypadku cięższych zatruć żelazem.

PRZYCZYNY HEMOCHROMATOZY

Hemochromatoza jest chorobą uwarunkowaną genetycznie i jest rezultatem aktywacji zmutowanego genu, który jest odpowiedzialny za prawidłowe wchłaniania żelaza w jelicie. Jest to choroba dziedziczna, jednak w większości przypadków, aby odziedziczyć tę chorobę trzeba odziedziczyć 2 zmutowane geny – od matki i od ojca.

LECZENIE HEMOCHROMATOZY

Leczenie hemochromatozy polega na pozbyciu się nadmiaru żelaza. Szybko zdiagnozowana choroba nie jest niebezpieczna pod warunkiem podjęcia leczenia. Ze względu na to, iż duża część żelaza związana jest z krwinkami czerwonymi wykonuje się upusty krwi 1-2 razy w tygodniu. Zwykle w takiej częstotliwości należy pozbywać się krwi przez rok lub dwa. Po tym czasie stosuje się upusty krwi znacznie szarzej. Jest to metoda bezpieczna i skuteczna.

W przypadku, gdy z jakichś powodów pacjentowi nie można pobierać krwi, stosuje się leczenie farmakologiczne wiążące żelazo.