CHOROBA WILSONA

Choroba Wilsona (inaczej zwyrodnienie soczewkowo-wątrobowe) jest zespołem objawów uwarunkowanych genetycznie. W chorobie tej dochodzi do zaburzenia metabolizmu miedzi, która początkowo gromadzi się w wątrobie. Ponadto w dalszym etapie choroby miedź magazynuje się też w mózgu, rogówkach oczu, nerkach. Miedź gromadzi się od początku życia chorego.

OBJAWY ZWYRODNIENIA SOCZEWKOWO-WĄTROBOWEGO

W Chorobie Wilsona występuje charakterystyczna brunatna obwódka w rogówce oka.

Pierwsze objawy choroby występują zwykle w wieku 10-40 lat. Około połowa chorych ma objawy typowe dla uszkodzenia wątroby jak ostre zapalenie wątroby, objawy marskości wątroby – żółtaczkawodobrzusze.

Ponadto obserwowane są objawy neurologiczne i psychiczne, jak drżenie rąk, ślinotok, zachwiania równowagi, wybiórczy apetyt czy zaburzenia mowy. Czasami choroba ta może być mylona ze schizofrenią.

Charakterystycznym objawem  dla choroby Wilsona jest pomarańczowo-brunatna obwódka widoczna w rogówce oka. Obwódka ta nazywana jest pierścieniem Kaysera-Fleischera.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA CHOROBY WILSONA

Choroba ta jest uwarunkowana genetycznie i może być dziedziczona. Choroba ta spowodowana jest mutacją genu odpowiedzialnego za białko biorące udział w metabolizmie miedzi. W związku z czym dochodzi do odkładania się miedzi w organizmie.

LECZENIE CHOROBY WILSONA

Chorobę Wilsona leczy się farmakologicznie. Leczenie polega na stosowaniu leków obniżających poziom miedzi w organizmie i zapobieganiu jego ponownego gromadzenia (leki wspomagające wydalanie miedzi oraz zmniejszające wchłanianie go w jelicie – cynk hamuje wchłanianie miedzi). Ponadto zaleca się też dietę ubogą w miedź (eliminacja z diety ryb, orzechów, podrobów, czekolady, grzybów). Leczenie zwykle przebiega pomyślnie i wszelkie objawy ustępują po leczeniu. Leczenie podtrzymujące należy prowadzić do końca życia.

W przypadku poważnego uszkodzenia wątroby wynikającego ze zbyt późnej diagnozy choroby Wilsona możliwa jest operacja – przeszczep wątroby.