AUTOIMMUNOLOGICZNE ZAPALENIE WĄTROBY

Choroby autoimmunologiczne charakteryzują się autoagresją systemu odpornościowego. Oznacza to, że organizm produkuje przeciwciała, które atakują własne zdrowe komórki. Podobnie jest w przypadku autoimmunologicznego zapalenia wątroby.

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby jest przewlekłą chorobą miąższu wątroby. Organizm atakuje własne komórki wątroby. W wątrobie zachodzą procesy martwicze oraz włóknienie wątroby. W konsekwencji długoletnia nieleczona wątroba staje się marska – choroba prowadzi do marskości wątroby. Czasami przebieg choroby jest rzutowy – raz choroba bardziej atakuje, a raz ustępuje, jednak przy nieleczonej nie ma szans na dłuższą remisją. Autoimmunologicznego zapalenia wątroby nie można wyleczyć, jednak przy odpowiednim leczeniu można doprowadzić do remisji – ustąpienia objawów chorobowych.

Jest to niezwykle rzadka choroba o nieznanych przyczynach. Można na nią zapaść w każdym wieku, jednak szczyt zachorowań jest w wieku 40-60 lat. Kobiety chorują 4 razy częściej niż mężczyźni. Autoimmunologicznemu zapaleniu wątroby często towarzyszą inne choroby autoimmunologiczne, przykładowo:

 • autoimmunologiczne zapalenie tarczycy,
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • choroba Leśniowskiego-Crohna,
 • celiakia,
 • niedokrwistość hemolityczna,
 • liszaj płaski,
 • bielactwo,
 • zapalenie płuc,
 • zwłóknienie osierdzia.

Osoby starsze zwykle mają łagodny przebieg autoimmunologicznego zapalenia wątroby.Ponadto można wyróżnić 3 typy autoimmunologicznego zapalenia wątroby:

 • typ I – występuje częściej u osób dorosłych i zwykle ma łagodny przebieg, a leczenie jest skuteczne,
 • typ II – najczęściej występuje u dzieci i osób młodych oraz charakteryzuje się ciężkim przebiegiem – leczenie nie daje oczekiwanych rezultatów,
 • typ III – występują inne przeciwciała niż w dwóch poprzednich typach a przebieg choroby jest podobny do typu I.

OBJAWY AUTOIMMUNOLOGICZNEGO ZAPALENIA WĄTROBY

Autoimmunologiczne zapalenie wątroby bardzo często przebiega bezobjawowo, a jego rozpoznanie może być wtedy przypadkowe – wątroba może być już marska. Ponadto nie ma specyficznych objawów chorobowych – choroba ta objawia się zwykle jak przewlekłe zapalenie wątroby, jednak czasem może mieć ostry przebieg i objawiać się jak ostre wirusowe zapalenie wątroby.

Objawy nie są charakterystyczne, ale dominują takie, jak znużenie, czasami pobolewanie pod prawym podżebrzem. Możliwe jest też zaburzenie łaknienia, świąd skóry, czasami także żółtaczka.

U osób młodych przebieg jest często ostry – wówczas mogą występować nudności, wymioty, bóle stawów i mięśni, stan podgorączkowy czy jadłowstręt. Osoby starsze zwykle mają łagodny przebieg choroby.

W rozwiniętym autoimmunologicznym zapaleniu wątroby może dojść do marskości tego narządu.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA AUTOIMMUNOLOGICZNEGO ZAPALENIA WĄTROBY

Przyczyny, które wywołują chorobę nie są do końca poznane. Jednak uważa się, że należą do nich predyspozycje genetyczne. Ponadto częste występowanie dodatkowo innych chorób autoimmunologicznych może potwierdzać tę tezę. Nie wiadomo dokładnie co może być czynnikiem wyzwalającym chorobę (aktywującym ją), ale mogą to być czynniki środowiskowe, jak zakażenie wirusem, bakterią, zastosowanie leków czy innych środków chemicznych.

LECZENIE AUTOIMMUNOLOGICZNEGO ZAPALENIA WĄTROBY

W przypadku tej choroby stosuje się leczenie początkowe i w nawrotach objawów choroby oraz leczenie podtrzymujące środkami farmakologicznymi. Stosuje się leczenie immunosupresyjne glikokortykosteroidami (sterydami) – najczęściej jest to prednizolon i prednizon. Do terapii dodawana jest też czasem azotiopryna.

U około 80% chorych po 2 latach leczenia uzyskuje się całkowitą remisję choroby. Jednak choroba może powrócić. Często stosuje się niewielkie dawki leków do końca życia, gdyż stan zapalny może się rozwijać w utajeniu.

Przy ciężkim przebiegu, opornym na leczenie może dojść do marskości wątroby (częściej w typie II). Wówczas najczęściej stosuje się przeszczep wątroby.