USG wątroby: wskazania, przebieg, co wykrywa, jak się przygotować?

USG wątroby to integralna część badania jamy brzusznej, które obejmuje również pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe. Lekarz poprzez wczesną diagnostykę jest w stanie określić stopień zaawansowania zmian. Badanie USG jamy brzusznej można wykonać na własną rękę albo na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Jakie są wskazania, jak się przygotować i jak wygląda przebieg?

USG wątroby – wskazania do wykonania badania

Podczas badania USG wątroby można ocenić jej kształt oraz wielkość. Jest to bardzo często wykonywane działanie wspomagające diagnostykę chorób wątroby o różnym pochodzeniu.

Samo USG nigdy nie powinno być podstawą do postawienia konkretnej diagnozy, ponieważ wynik musi zostać uzupełniony o badania laboratoryjne. Dzięki USG znacznie łatwiej jest monitorować oraz przewidywać dalsze ryzyko rozwoju chorób.

Wszelkie dolegliwości odczuwane przez pacjenta w tej okolicy jamy brzusznej są wskazaniem do wykonania USG wątroby. Mogą to być również wątpliwości po badaniu palpacyjnym, złe wyniki wykonanych wcześniej badań albo różnego rodzaju czynniki ryzyka, które wynikają z przeprowadzonego przez lekarza wywiadu.

Wykonanie USG wątroby pozwoli ujawnić:

Wykonanie USG wątroby pozwoli ujawnić:

Przeprowadzenie badania USG umożliwi także stwierdzenie, z czego wynika zastój żółci w wątrobie.

Przebieg badania USG wątroby

Nigdy nie należy się bać wykonania badania USG wątroby, ponieważ jest ono bezpieczne i bezbolesne. Jeżeli chodzi o czas trwania, to najczęściej lekarz wykonuje je przez kilkanaście minut. Wszystko jednak zależy od tego, jakie odchylenia zostaną wykryte u pacjenta, a także od doświadczenia specjalisty wykonującego badanie.

W czasie wykonywania USG wątroby trzeba leżeć płasko na plecach i odsłonić tylko okolice brzucha. Na skórę nakładany jest specjalny preparat w postaci żelu, który umożliwia uzyskanie najlepszego obrazu badanego narządu.

Jak przygotować się do badania USG?

Pacjent, który decyduje się na wykonanie badania USG wątroby, musi się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, aby dzień przed wizytą w placówce medycznej, nie pić napojów gazowanych oraz spożywać tylko lekkostrawne posiłki. Sprawdź naszą dietę wątrobową >>

Nie powinno się również zjadać dużych ilości warzyw, owoców i innych podobnych produktów, które mogą wzdymać. Kolację dzień przed badaniem należy zjeść najpóźniej około 19:00.

Istotne jest również to aby w dniu badanie USG nie spożywać kawy i nie palić papierosów. Ostatni posiłek przed wykonaniem USG należy zjeść najpóźniej 5 godzin przed wizytą u lekarza specjalisty, ponieważ do badania trzeba przystąpić na czczo. Dozwolona jest tylko picie wody niegazowanej.

Jak czytać wyniki USG wątroby?

Wyniki po przeprowadzeniu badania USG pozwalają określić wielkość i kształt wątroby, płatów oraz echogeniczność tkanki. Podczas USG tego narządu fale odbijają się od tkanek i w ten sposób określa się aktualny stan wątroby.

Po prawidłowym wykonaniu badanie USG wątroby można będzie stwierdzić:

  • stłuszczenie wątroby – zwiększoną echogeniczność oraz jej powiększenie,
  • ostre wirusowe zapalenie wątroby – powiększony narząd i spadek jego echogeniczności, a także zmiany, które pojawiły się w centralno-zrazikowym miąższu,
  • rak wątrobowokomórkowy – badanie wykazuje wykrycie zwiększonej struktury, która ma co najmniej 3 cm i wykazuje cechy homogeniczne,
  • włóknienie wątroby – USG pozwala określić zwłóknienia na podstawie uśrednienia pomiarów z pięciu różnych miejsc. Badanie umożliwia także monitorowanie rozwijania się choroby,
  • marskość – na USG będzie można zauważyć nierówny zarys narządu, dostrzec małe guzki oraz zmiany, które pojawiły się w naczyniach krwionośnych.

Badanie USG – cena

Badanie USG wątroby jest bezpłatne, ponieważ jest refundowane przez NFZ, ale do jego wykonania potrzebne jest wtedy skierowanie od lekarza. Można również zdecydować się na wykonanie takiego badania w prywatnej placówce ochrony zdrowia, ale w takiej sytuacji trzeba będzie ponieść koszty w granicach od 100 do 200 zł.

Zawsze należy pamiętać również o tym, że badanie USG wątroby, jak i interpretację wyników powinien przeprowadzać doświadczony specjalista.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *