BADANIA WĄTROBY

Ze względu na bardzo ważne funkcje pełnione przez wątrobę zaleca się robienie okresowych badań tego narządu. W przypadku podejrzenia chorób wątroby lub jej uszkodzenia ważne jest przeprowadzenie wywiadu. Informacje o stosowanych lekach, przebytym wirusowym zapaleniu wątroby czy nadużywaniu alkoholu mogą być niezwykle przydatne. Do badania wątroby nierzadko używa się specjalistycznego sprzętu. Wątroba może być badana na wiele sposobów. Najważniejsze z nich zostały opisane poniżej.

PRÓBY WĄTROBOWE – BADANIE KRWI

Próby wątrobowe są testami badającymi czynność wątroby. Badana jest ilość niektórych enzymów i składników osocza krwi między innymi ALAT, AspAT, bilirubina czy fosfataza alkaliczna. Dzięki próbom wątrobowym można ustalić czy wątroba jest uszkodzona przez toksyny, źle funkcjonuje, czy jest otłuszczona, a także czy występuje wirusowe zapalenie wątroby.

USG WĄTROBY – ULTRASONOGRAFIA

Jedną z metod badania wątroby jest ultrasonografia – USG.

Ultrasonografia (popularne USG) jest jednym z podstawowych badań wątroby. Dzięki niemu można poznać kształt i wielkość wątroby. W związku z tym można określić czy są nieprawidłowości w jej wyglądzie, czy są jakieś guzy i torbiele, czy drogi żółciowe są sprawne i nie ma w nich żadnych niepokojących zmian, a także można określić ewentualne zmiany w pęcherzyku żółciowym, który przylega do wątroby.

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA

Tomografia komputerowa wątroby polega na stworzeniu obrazu dwuwymiarowego lub trójwymiarowego wątroby. Dzięki tej metodzie uzyskuje się przekroje wątroby oraz przestrzenne projekcje wątroby. Metoda ta pozwala ustalić takie same zaburzenia jak w przypadku ultrasonografii – USG.

SCYNTYGRAFIA IZOTOPOWA

Scyntygrafia izotopowa polega na wprowadzeniu do organizmu radioaktywnych substancji chemicznych, które wykazują określone działania w organizmie. Wykorzystywane są substancje, które wychwytywane są przez hepatocyty (komórki wątroby). Na zewnątrz ciała umieszczona jest specjalna kamera monitorująca(gammakamera) zachowanie substancji radioaktywnych – widok jest widoczny w komputerze połączonym z kamerą.

Badanie to pozwala na określenie wielkości, położenia wątroby, jej budowy. Zimne miejsca określają ubytki wątroby, natomiast gorące miejsca mogą świadczyć o stanach zapalnych.

ANGIOGRAFIA

Angiografia a właściwie częściej celiakografia stosowana jest do badania unaczynienia wątroby. Polega ona na podaniu dożylnie środka radiologicznego, fluorescencyjnego, który rozchodzi się po ciele oraz w wątrobie (gdyż jest to niezwykle unaczyniony narząd). Następnie robione są zdjęcia rentgenowskie, na których widać unaczynienie wątroby. Metoda jest przydatna zwłaszcza w wykrywaniu naczyniaków. Metoda ta jest jednak wypierana przez ultrasonografię i tomografię komputerową.

LAPAROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA

Laparoskopia jest szczególnie przydatna w różnicowaniu oraz określaniu rodzajów guzów czy marskości wątroby. Jest to szczegółowe badanie, które jednocześnie jest mało inwazyjne. Przeprowadzane jest za pomocą laparoskopu – jest to rurka z niewielką kamerą na końcu oraz źródłem światła. Laparoskop wprowadzany jest do ciała poprzez niewielkie nacięcie. Dzięki niemu można bliżej przyjrzeć się wątrobie.

BIOPSJA WĄTROBY  – POBRANIE KOMÓREK WĄTROBY

Biopsja jest inwazyjną metodą badawczą. Badanie polega na pobraniu próbki wątroby, w której podejrzewa się zmiany chorobowe, bądź uszkodzenia. Następnie próbka jest badana pod mikroskopem.  Możliwe jest także pobranie komórek wątroby przy laparoskopii. Biopsja wątroby daje najcenniejsze informacje i dzięki niej można wykryć prawie wszystkie choroby wątroby.