Zespół Budda-Chiariego – zakrzepica żył wątrobowych

Zakrzepica żył wątrobowych (niedrożność żył wątrobowych) jest chorobą polegającą na powstawaniu skrzepów w żyłach wątrobowych. Zakrzepica wynika ze zbytniej krzepliwości krwi – na ogół. W zespole Budda-Chiariego dochodzi do zaczopowania żył wątrobowych. W związku z czym wątroba nie może prawidłowo pracować i dochodzi do jej uszkodzenia. Zakrzepica żył wątrobowych może mieć przebieg łagodny lub ostry – łagodny jest zwykle w przypadku zakrzepicy jednej żyły wątrobowej, ostry w przypadku większej ilości lub wszystkich.

Objawy niedrożności żył wątrobowych

Skrzep krwi

Zakrzep wszystkich żył wątrobowych może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Zespół Budda-Chiariego może przebiegać bezobjawowo, gdy mamy zakrzepicę jednej żyły wątrobowej. Choroba może rozwijać się przewlekle.  Jednakże w przypadku ostrego przebiegu (np. gdy zaczopowane są wszystkie żyły wątrobowe),  może dojść do poważnych objawów choroby.

Do typowych objawów zakrzepicy żył wątrobowych można zaliczyć:

W skrajnych przypadkach, przy ciężkim przebiegu może dojść do niewydolności wątroby. Wolno narastające zmiany mogą prowadzić do marskości wątroby.

Masz chorą wątrobę? Wypróbuj naturalny Lignan Primvitalny i pomóż sobie jak wiele tysięcy Polaków. Zamów teraz!

Przyczyny zakrzepicy żył wątrobowych

Przyczyną powstawania zakrzepicy żył wątrobowych jest zaczopowanie żył przez skrzepniętą krew. Krew natomiast może krzepnąć w żyłach z powodu:

  • chorób związanych z krzepliwością krwi (np. czerwienica prawdziwa),
  • stanów nadkrzepliwości,
  • zażywania środków antykoncepcyjnych,
  • nowotworów,
  • urazów,
  • zakażeń,
  • innych chorób.

Leczenie zespołu Budda-Chiariego

W przypadku bezobjawowych zakrzepic żył wątrobowych najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne – do tego celu pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe. W cięższych przypadkach wymagane jest leczenie operacyjne, jednak najlepszym wyjściem w takich wypadkach jest przeszczep wątroby.

W nielicznych przypadkach niedrożność żył wątrobowych może prowadzić do zgonu.

2019 © watroba.net.pl