Kamica żółciowa – kamienie żółciowe

Kamica żółciowa jest chorobą, w której dochodzi do zastoju i zagęszczenia żółci, tworząc w ten sposób kamienie żółciowe. Kamienie żółciowe powstają w kanałach żółciowych – może to być w wątrobie, ale głównie dochodzi do tego w pęcherzyku żółciowym. Kamienie żółciowe powstają w wyniku wytrącania się bilirubiny (barwnik żółci) oraz cholesterolu z żółci. Najczęściej jest to mieszana forma kamieni z przewagą cholesterolu.

Wątroba i pęcherzyk żółciowy mają wspólny kanał żółciowy, który prowadzi do trzustki. W przypadku zatkania dróg żółciowych kamieniami może dojść do zapalenia pęcherzyka żółciowego, a wątroba nie będzie mogła skutecznie przeprowadzić procesu trawienia – w wyniku zablokowania kanału żółciowego.

Kamienie żółciowe mogą mieć od milimetra do kilku centymetrów wielkości. Mogą mieć owalne lub nieregularne kształty.

Objawy kamicy żółciowej

Kamienie żółciowe - zdjęcie

Kamienie żółciowe mogą mieć wielkość od milimetra do kilku centymetrów.

Kamienie żółciowe zwykle nie objawiają się niczym – są w początkowej fazie na tyle małe, że nie przeszkadzają w niczym. Jednak, gdy kamienie są duże mogą przyczynić się do częściowego lub całkowitego zablokowania dróg żółciowych. Wywczas występują takie objawy, jak:

  • ostry ból pod prawym podżebrzem, który może promieniować do łopatki (tzw. kolka żółciowa),
  • nudności, wymioty, dreszcze, gorączka,
  • czasami także dochodzi do żółtaczki.

W skrajnych przypadkach może dojść do powikłań jak ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego, ostre zapalenie trzustki czy też inne choroby, na które oddziałuje zastój żółci.

Masz chorą wątrobę? Wypróbuj naturalny Lignan Primvitalny i pomóż sobie jak wiele tysięcy Polaków. Zamów teraz!

Przyczyny powstania kamieni żółciowych

Kamienie żółciowe tworzą się przez wiele lat. Głównymi przyczynami powstawania kamieni jest nieodpowiednia dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce oraz stałe zatruwanie organizmu toksynami (w szczególności wątroby). Ponadto rozwojowi kamieni żółciowych mogą sprzyjać następujące czynniki:

  • kamica żółciowa w rodzinie i podeszły wiek,
  • płeć żeńska (kobiety nawet 4 razy częściej mają kamicę żółciową),
  • zaburzenia metaboliczne (np. otyłość, cukrzyca),
  • niektóre leki (np. antykoncepcyjne),
  • choroby przewodu pokarmowego – przewlekłe,
  • gwałtowne chudnięcie,
  • przebyte ciąże.

Leczenie kamicy żółciowej

W przypadku niewielkich kamieni żółciowych, bez powikłań zwykle najskuteczniejsza jest odpowiednia dieta. Najlepszą jest dieta wątrobowa. Czasami także podawane są leki rozkurczowe i przeciwbólowe, gdy kamienie są większe i dają znać o sobie.

Ponadto w leczeniu kamicy żółciowej skuteczne może być płukanie wątroby i woreczka żółciowego. Jest to metoda, która może pozwolić na bezbolesne i mało inwazyjne usunięcie niewielkich kamieni żółciowych.

Dodatkowo można stosować zioła wspomagające pracę pęcherzyka żółciowego i wątroby, jak ostropest plamisty.

W przypadku większych kamieni i silnych bólów stosuje się oprócz leków rozkurczowych i przeciwbólowych, leki rozpuszczające kamienie.

W ostateczności stosowana jest metoda operacyjna. W takim wypadku zwykle kamienie żółciowe usuwane są wraz z woreczkiem żółciowym. Czasami usuwa się też kamienie żółciowe z kanałów żółciowych, jeśli występują także w tych miejscach.

2018 © watroba.net.pl